Run Your Small Business & Enjoy Life at the Same Time

Monthly Archives: November 2014

How to Market Your Small Business

There are hundreds of ways to market businesses of any size, but for a small businesses owner or entrepreneur, it may seem impossible to find which marketing strategy will work best for you. Luckily, it’s not impossible, but it does take a bit of work. Every business or product is different, but one universal rule holds true: You have to know your product, your competitors, and your customers like the back of your hand before you have any chance of successfully marketing your products or services. The most important part of being in business is making sales. All the good intentions in the world won’t pay your bills or help you realize your dreams. Yet despite how important this… Continue reading

How to Mark-up and Price Your Product

If you’re trying to decide how to price your product, or wondering how the process of marking-up an item works, read on. You’ll learn about how cost is determined, why some items sell for so much more than their cost, and how you can decide the best price to sell your product for.

It’s sometimes hard to see how items are priced. Sometimes the cost to the final buyer is much more than for the retailer that sold it. Some prices are marked up hundreds, or even thousands, of times more than they cost to the seller. How can an item bought for so little sell for so much? Is it because sellers are greedy, and want as much… Continue reading

How Your Costs Impact Your Sales

Have you ever wondered what to charge for your products? Charge too much, and nobody will buy. Charge too little, and you won’t make enough to continue selling products. But finding the sweet spot when pricing your products is hard. So how can business-people determine how to price their products or determine how much to mark them up?

Find Your Cost First, Then Your Selling Price

When deciding on a price for you product, or how much to mark something up, the most important thing is determining how much your product costs you. If you pay $10 for the supplies to make a single gift basket, you may think your selling price shouldn’t be much higher, but don’t forget;… Continue reading

Subscribe To This Blog
*For Photo Credits (Attribution) Click Here